Gymnázium, Alejová 1, Košice

  Archív udalostí

  ČO SA STALO ...


  Prečo práve Alejka ...

  ... takto spomínajú na svoju alma mater naši absolventi vo svojich videovizitkách ...
  ... nielen spomínajú, ale aj prezrádzajú zo svojej úspešnej profesijnej kariéry ...

  Sme na vás veľmi pyšní!

  Pavel DIKO, absolvent v roku 1993 (zobraziť viac ...)
  Branislav JENDROĽ, absolvent v roku 1993 (zobraziť viac ...)
  Bohuslav DZURILLA, absolvent v roku 2010
  (zobraziť viac ...)
  Škola s vynikajúcimi výsledkami žiakov

  Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy - INEKO - zverejnil na www.ineko.sk aktuálne rebríčky škôl na Slovensku v školskom roku 2022/2023.

  A naše výsledky?
  V rámci Košického samosprávneho kraja sme stále druhé najlepšie gymnázium.

  V celoslovenskom hodnotení gymnázií sme mierne klesli na 18. miesto, ale naďalej je naše hodnotenie:

  8,0 - škola s vynikajúcimi výsledkami žiakov


  Dňa 26. 03. 2024 v dopoludňajších hodinách sa v našej škole uskutočnila beseda s autorkou a ilustrátorkou fantasy románu Zabudnutá legenda I. diel Proroctvo, našou talentovanou Aničkou KUCHTOVOU.

  Keďže na besede bola prítomná aj televízia, rozhovor s Aničkou a Martinkou si môžete pozrieť na stránke: https://www.youtube.com/watch?v=9TSo5FoyIjc&t=21s
  Kvízu Osobnosti vedy a techniky sa zúčastnilo 13 tímov, ktoré sa na základe indícií snažili nájsť správnu osobnosť a vylúštiť tajničku. V štvorročnom štúdiu vyhral tím z II. A (Hugo, Ernest, Marko), 2. miesto patrí tímu z I. A (Lucia, Sára, Samuel) a 3. miesto obsadil tím IV. A triedy (Lenka, Michaela, Jaroslav). V osemročnom štúdiu vyhral tím zo septimy B (Marko, Matúš, Richard), nasledovaný septimou A (Ondrej, Matúš, Leo) a sextou B (Veronika, Oskar, Marek). Srdečne blahoželáme!
  20
  MAR
  Celoštátne kolo Matematickej olympiády kategórie A
  V celoštátnom kole Matematickej olympiády kategórie A, ktoré sa konalo 17. 03. až 20. 03. 2024 v Bratislave, získal Martin ŠMILŇÁK (oktáva B) strieborné pásmo a Richard VODIČKA (septima A) bronzové pásmo.
  Prebojovali sa tak na výberové sústredenie, v ktorom sa rozhodne o postupe do medzinárodného kola Matematickej olympiády. Obom chlapcom srdečne blahoželáme a držíme palce v ďalšej súťaži.

  Celkové poradie: https://skmo.sk/poradia.php?sutaz=_celostatne_kolo
  19
  MAR
  Vstúpili sme do sveta intríg, vášne a geniality
  Dňa 19. 03. 2024 sme sa opäť zúčastnili divadelného predstavenia v Národnom divadle Košice. 35-členný kolektív rodičov, učiteľov a žiakov si pozrel divadelnú hru AMADEUS od anglického dramatika a scenáristu Petra Shaffera.

  V tejto výnimočnej inscenácii sme sa ocitli v 18. storočí, kedy politické machinácie a rivalita sprevádzali génia hudby Wolfganga Amadea MOZARTA a jeho rivala, skladateľa Antonia SALIERIHO. Podobne ako v majstrovskom filme Miloša FORMANA, aj táto inscenácia odhalila temné stránky slávy a vášne, zvukovo a vizuálne prevedené do vynikajúcej podoby so skvelými predstaviteľmi Ivanom KRÚPOM v úlohe Salieriho a Tomášom DIROM v úlohe Amadea.
  Naša škola sa v tomto školskom roku po prvýkrát zapojila do medzinárodného projektu VISEGRAD 4 GEN GRANT, ktorého cieľom je nadväzovanie kontaktov so susediacimi krajinami V4, spoznávanie ich kultúry a zvykov, ale predovšetkým spoločná tvorivá, vzdelávacia a športová činnosť.

  Štartovacím podujatím projektu pod názvom „MOJE ZDRAVIE“ bola online konferencia v dňoch 14. 03. 2024 a 15. 03. 2024, organizovaná v spolupráci s partnerskou školou TECHNIKUM WETERYNARYJNE V MESTE KIELCE V POĽSKU.
  Projekt je FINANCOVANÝ Z VYŠEHRADSKÉHO FONDU PROGRAMU V4 GEN.
  13
  MAR
  Postup do krajského kola Fyzikálnej olympiády

  Dňa 13. 03. 2024 sa uskutočnilo okresné kolo Fyzikálnej olympiády kategórie E. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci z kvarty A. Andrej SEDLÁK sa umiestnil na vynikajúcom 1. mieste a Nina HUDÁKOVÁ na krásnom 2. mieste. Obaja žiaci postupujú do krajského kola. Srdečne blahoželáme!
  07
  MAR
  Matematický B – DEŇ 2023
  Skvelý úspech! Víťazom celoslovenského kola medzinárodnej matematickej bádateľskej súťaže družstiev, MATEMATICKÝ B – DEŇ 2023, sa stalo družstvo nášho gymnázia v zložení: Ondrej KRÁLIK, Matúš LIBÁK, Leo OROS a Richard VODIČKA (všetci septima A). Druhé naše družstvo v zložení: Eva KRAJČIOVÁ (sexta A), Veronika JAKABOVÁ, Oliver SEMAN (obaja sexta B), Martin ŠMILŇÁK (oktáva B), obsadilo vynikajúce štvrté miesto.

  Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

  (Súťaž síce prebehla už v decembri 2023, ale výsledky boli zverejnené až v tomto týždni.)
  07
  MAR
  Jarné kolo Alejáckeho kvízu
  Dňa 07. 03. 2024 sa v popoludňajších hodinách uskutočnil 1. ročník Alejáckeho kvízu. Jarného kola sa zúčastnilo 10 trojčlenných tímov, z toho jeden učiteľský. Po vyše dvojhodinovom napínavom priebehu súťaže sa na vrcholových priečkach umiestnili:
   
  tím Pedro Žuvačky (Marek BABUŠČÁK, Martin FEDOROČKO, Adam HORVÁTH, žiaci sekundy A), ktorý obsadil tú najvyššiu priečku - 1. miesto

  tím Tretiacke Trio (Tomáš Atilla KENDE, Juraj KRAMÁR, Hong Anh NGUYEN XUAN, žiaci III. A), ktorý si vybojoval 2. miesto

  tím Banán (Eva KRAJČIOVÁ, žiačka sexty A, Veronika VODIČKOVÁ, žiačka septimy A a RNDr. Jana KRAJČIOVÁ, ktorý skončil na 3. mieste.

   
  Víťazným tímom srdečne blahoželáme!
   
  Organizátori Alejáckeho kvízu v zložení Mgr. Jaroslav KURCINA, Oliver SEMAN, Veronika JAKABOVÁ a Karin SABOVÁ, žiaci sexty B sa tešia na letné kolo, v ktorom spoznáme absolútneho víťaza Alejáckeho kvízu.
  Reagujeme na potreby pracovného trhu
  Správy RTVS z regiónov

  utorok 06. 02. 2024, 18:00

  zdroj: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/3328/449090#610


  DOD na Alejovej ...

  Kliknutím na obrázok
  si môžete pozrieť krátky zostrih z Dňa otvorených dverí na našej alma mater.  Zdroj:
  YOUTUBE.COM
  AHOJ.TV
  Súťaž v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín toho roku oslavuje svoje 70. narodeniny. 21. 02. 2024 sme boli svedkami kvalitnej umeleckej prehliadky kategórie II – žiakov prímy a kategórie IV – žiakov stredných škôl. V kategórii II v prednese prózy postupuje do okresného kola Stella SOKOLOVÁ, žiačka prímy B. V kategórii IV v prednese prózy nás v okresnom kole budú reprezentovať Ema ŠTUPÁKOVÁ, žiačka I. A a v prednese poézie Samuel TORHÁNY, žiak septimy A. Srdečne blahoželáme!
  14
  FEB
  Vynikajúce výsledky v krajskom kole olympiády v ANJ
  Dňa 14. 02. 2024 v krajskom kole Olympiády v anglickom jazyku Janka URBÁNOVÁ z kvinty zvíťazila v kategórii 2A a postupuje do celoštátneho kola. V kategórii 2A Lydka MIKUŠÁKOVÁ zo sekundy B obsadila krásne 2. miesto.

  Dievčatám srdečne blahoželáme a Janke želáme veľa úspechov v celoslovenskom kole súťaže, ktoré sa bude konať 07. 04. 2024 v Bratislave.
  V novembri sa tejto vedomostnej súťaže zúčastnilo 42 žiakov, ktorí si vyberali dve súťažné témy zo šiestich ponúknutých. Ukázalo sa, že najlepšie vedomosti máme z angličtiny, pretože v téme Do you speak English? sú najlepšie výsledky v jednotlivých kategóriách.
  Sme radi, že v našej škole máme toľko expertov na rôzne témy a všetkým blahoželáme k výborným výsledkom!
  Dňa 09. 02. 2024 naši žiaci opäť s veľkým úspechom reprezentovali našu školu a košický región. V celoštátnom kole súťaže Ruské slovo obsadili prvé miesta v troch kategóriách:
  Júlia ŠOGANIČOVÁ, žiačka kvarty B v II. kategórii v prednese poézie (8. – 9. roč. ZŠ)
  Peter ĎURICA, žiak tercie B v II. kategórii v prednese prózy (8. – 9. roč. ZŠ)
  Olívia GAÁLOVÁ, žiačka septimy B v III. kategórii v prednese prózy (SŠ)

  18. ročníka súťaže v recitácii a speve v ruskom jazyku pod názvom „Svet povolaní“ sa v Centre voľného času na Popradskej ulici v Košiciach zúčastnilo 200 žiakov zo ZŠ a SŠ z rôznych kútov celého Slovenska.

  Našim víťazom srdečne blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy a regiónu.
  09
  FEB
  Krajské kolo Matematickej olympiády kategórie A 2024
  Vo februári bolo vyhodnotené krajské kolo Matematickej olympiády kategórie A, ktoré sa konalo 12. 01. 2024. Takmer tretina spomedzi všetkých úspešných riešiteľov je z našej školy. Na 1. mieste sa umiestnil Richard VODIČKA zo septimy A.

  Ďalšími úspešnými riešiteľmi boli:
  4. miesto: Martin ŠMILŇÁK (oktáva B)
  5. miesto: Matúš LIBÁK (septima A)
  10. miesto: Teodor BARČA (sexta A), Ondrej KRÁLIK (septima A)
  12. miesto: Eva KRAJČIOVÁ (sexta A), Leo OROS (septima A), Michal VODIČKA (kvinta)

  Srdečne blahoželáme a tým najlepším držíme palce na celoštátnom kole.
  Celkové výsledky: https://skmo.sk/poradia.php?kategoria=A
  Úspešnými riešiteľmi okresného kola Matematickej olympiády kategórie Z9 sa stali 18 žiaci našej školy. Víťazkou sa stala Nina HUDÁKOVÁ (kvarta A), ktorá získala plný počet bodov. Na druhom mieste sa umiestnil Daniel Ryan TAKÁČ (kvarta A) a na treťom mieste traja žiaci našej školy: Martin FEDOROČKO (sekunda A), Lukáš HÚDEK a Tomáš SAKSUN (obaja kvarta A).
  Dňa 24. 01. a 26. 01. 2024 navštívíli žiaci septím a III. A Ortodoxnú synagógu na Puškinovej ulici. Zároveň si prezreli aj originálne diela významného košického výtvarníka a preživšieho holokaustu Ľudovíta FELDA. Toto zaujímavou exkurziou si pripomenuli 27. január ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (International Holocaust Remembrance Day).
  Julka ŠOGANIČOVÁ, žiačka kvarty B úspešne reprezentovala Slovensko v medzinárodnom kole súťaže "POÉZIA ZLATÉHO a STRIEBORNÉHO VEKU RUSKEJ LITERATÚRY", do ktorého bola vybraná odbornou porotou v online postupových kolách. Aj keď sa Julka neprebojovala až do záverečného finále v Peterburgu, patrila k jeho úspešným účastníkom a v roku 2023 je našou najúspešnejšou recitátorkou v cudzom jazyku.

  "POÉZIA ZLATÉHO a STRIEBORNÉHO VEKU" je piata súťaž, v ktorej Julka na celoslovenskej úrovni obsadila 1. miesto.

  Rekapitulácia ďalších Julkiných umiestnení v súťažiach v ruskom jazyku:
  1. miesto v celoslovenskom kole súťaže Ruské slovo v kategórii poézia vo februári 2023,
  1. miesto v celoslovenskom kole súťaže Jazykový kvet v kategórii próza v júni 2023,
  1. miesto v celoslovenskom kole a 6. miesto v medzinárodnom kole súťaže Živá klasika v kategórii próza v máji 2023,
  1. miesto v medzinárodnej Olympiáde Gramotej na úrovni A2 v marci 2023.

  Srdečne blahoželáme k vynikajúcim úspechom!

  Facebook

  Sledujte nás na Facebooku

   

  Instagram

  Sledujte nás na Instagrame

  Sponzori