Gymnázium, Alejová 1, Košice

  Archív udalostí

  ČO SA STALO ...


  Prečo práve Alejka ...

  ... takto spomínajú na svoju alma mater naši absolventi vo svojich videovizitkách ...
  ... nielen spomínajú, ale aj prezrádzajú zo svojej úspešnej profesijnej kariéry ...

  Sme na vás veľmi pyšní!

  Pavel DIKO, absolvent v roku 1993 (zobraziť viac ...)
  Branislav JENDROĽ, absolvent v roku 1993 (zobraziť viac ...)
  Bohuslav DZURILLA, absolvent v roku 2010
  (zobraziť viac ...)
  Škola s vynikajúcimi výsledkami žiakov

  Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy - INEKO - zverejnil na www.ineko.sk aktuálne rebríčky škôl na Slovensku v školskom roku 2022/2023.

  A naše výsledky?
  V rámci Košického samosprávneho kraja sme stále druhé najlepšie gymnázium.

  V celoslovenskom hodnotení gymnázií sme mierne klesli na 18. miesto, ale naďalej je naše hodnotenie:

  8,0 - škola s vynikajúcimi výsledkami žiakov


  Opäť skvelý úspech. Družstvo žiakov našej školy v zložení: Ondrej KRÁLIK, Matúš LIBÁK, Leo OROS a Richard VODIČKA (všetci septima A), a tiež druhé družstvo v zložení: Eva KRAJČIOVÁ (sexta A), Veronika JAKABOVÁ, Oliver SEMAN (obaja sexta B) a Martin ŠMILŇÁK (oktáva B) získali v 10. ročníku medzinárodnej matematickej súťaži v modelovaní bronzovú medailu (ocenenie Honorable Mention).
  Srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu Slovenska a školy!
  Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, Kamil ŠAŠKO, ocenil 20. učiteľov a prezidentov najúspešnejších študentských firiem roku 2024. Študenti predstavili svoje produkty a odprezentovali dosiahnuté úspechy v našom vzdelávacom programe Aplikovaná ekonómia.
  Sme veľmi radi, že to tejto dvadsiatky patrí aj naša študentská firma Relight pod vedením Mgr. Zuzany DOLHYOVEJ. Srdečne blahoželáme!
  Olívia GAÁLOVÁ, žiačka septimy B vybojovala pre našu školu a košický región vynikajúce 1. miesto v celoslovenskom kole súťaže Jazykový kvet v ruskom jazyku v kategórii SŠ. Súťaž sa konala 14. 06. 2024 v Nitre.
  Olívii srdečne blahoželáme a ďakujeme za jej mimoriadne úspešnú reprezentáciu našej školy v jazykových súťažiach.
  07
  JÚN
  Dilongova Trstená
  Dňa 07. 06. 2024 sa konala celoslovenská recitačná súťaž na počesť významného trstenského rodáka, básnika, prozaika, dramatika, mnohostranného spisovateľa, Rudolfa DILONGA DILONGOVA TRSTENÁ.

  Našu školu reprezentoval žiak septimy A Samuel TORHÁNY, ktorý v rámci svojej kategórie získal krásne III. miesto.
  Srdečne blahoželáme!
  Po roku sa pre žiakov tercie A a tercie B opäť uskutočnila naša tradičná exkurzia za históriou a literatúrou na Oravu a do Martina a za fyzikálnymi pokusmi, ktorými propaguje fyziku profesor Pavol Beňuška na Gymnáziu V. Paulínyho Tótha v Martine.
  Konala sa v dňoch 06. 06. - 07. 06. 2024.
  06
  JÚN
  Živá klasika 2024
  Naši žiaci už šiesty rok za sebou úspešne reprezentovali našu krajinu na medzinárodnej postupovej súťaži v recitácii ruskej prózy pod názvom Živá klasika.
  V tomto roku porota zložená z odborníkov ocenila recitáciu Petra ĎURICU (tercia A), ktorý sa prebojoval až do semifinále. Spolu s Petrom našu Alejku reprezentovala aj Julka ŠOGANIČOVÁ, žiačka kvarty B.
  Obidvom našim recitátorom ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy v početných jazykových súťažiach a želáme veľa ďalších úspechov.
  05
  JÚN
  Pán Puntilla a jeho sluha Matti
  Dňa 05. 06. 2024 sa 52-členný kolektív rodičov, učiteľov a žiakov zúčastnil divadelného predstavenia od nemeckého dramatika Bertolta Brechta, z roku 1940, ktoré vzniklo podľa poviedok a návrhu hry fínskej autorky Helly Wuolijoki.

  Prostredníctvom špecifického humoru autor nastolil aj otázky spoločenských vzťahov. Moderné režijné a výtvarné spracovanie, spolu s vynikajúcimi hereckými výkonmi a živou hudbou, boli zárukou nevšedného divadelného zážitku.
  Michal KLOBUŠNÍK, Filip KOMJÁTI, Zoran PŠENICA, Marko VASIĽ a Jozef ZELEŇÁK z prímy A vybojovali 2. miesto v matematickej súťaži družstiev, ktorá sa uskutočnila 31. 05. 2024 na ZŠ Lechkého v Košiciach.

  Srdečne blahoželáme!
  Deň detí sme v našej škole oslávili trošku skôr, 30. 05. 2024. Starší žiaci z kvarty A a kvarty B pripravili pre tých mladších množstvo zaujímavých a veselých aktivít. Nie je však jasné, kto sa zabával viac. Po rozšifrovaní záverečného textu všetci získali odmenu.
  Najrýchlejší bol tím z tercie B v zložení Jakub FRANKO, Lukáš HORVÁTH, Pavol KUŠNIRIK.
  Srdečne blahoželáme a do videnia o rok!
  17
  MAJ
  Súťaž juniorov v matematike CPSJ 2024
  Skvelý úspech! Víťazom medzinárodnej matematickej súťaže juniorov, CPSJ 2 024 (Česko – Poľsko - Slovensko), v kategórií jednotlivcov, sa stal Michal VODIČKA, žiak kvinty. Členom víťazného družstva v kategórií zmiešaných družstiev bol ďalší žiak kvinty, Boris KÖRÖŠ.

  Boris KÖRÖŠ v kategórií jednotlivcov obsadil 17. miesto a Michal VODIČKA bol členom družstva, ktoré v kategórii zmiešaných družstiev obsadilo výborné 3. miesto. Družstvá sú pre kategóriu zmiešaných družstiev vytvorené náhodným výberom jedného súťažiaceho zo Slovenska, jedného z Poľska a jedného súťažiaceho z Čiech.

  Srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu Slovenska a školy!
  17
  MAJ
  IQ olympiáda v školskom roku 2023/2024
  Daniel Ryan TAKÁČ (kvarta A) sa v regionálnom kole (Košický a Prešovský kraj) IQ olympiády umiestnil na druhom mieste. Zároveň postupuje do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v Levoči dňa 3. júna 2 024. Danielovi Ryaenovi držíme palce a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy.
  16
  MAJ
  Finále Alejáckeho kvízu 2024
  Dňa 16. 05. 2024 sa v našej škole uskutočnilo letné (posledné) kolo Alejáckeho kvízu, počas ktorého sme spoznali celkového víťaza 1. ročníka Alejáckeho kvízu.

  1. miesto: učiteľský tím Tichí zabijaci (v stálom zložení: Janka KRÁLIKOVÁ a Janka VARGOVÁ)
  2. miesto: tím Stratení (Hugo KASANICKÝ, Marko ČAČUNDA, Ernest TOKÁR, žiaci II. A)
  3. miesto obsadil tím Pedro žuvačky (Martin FEDOROČKO, Marek BABUŠČÁK, Adam HORVÁTH, žiaci sekundy A)

  Tichí zabijaci obsadili aj 1. miesto v letnom kole, tím Stratení 2. miesto a na 3. mieste letného kola sa umiestnil tím Fantázia v zložení Richard FERENCZ (sexta B), Marek HUDÁK (sexta B), Dominik KUBOVČÍK (I. A)

  Srdečne blahoželáme!

  Organizátori Alejáckeho kvízu: Jaroslav KURCINA (učiteľ), Oliver SEMAN, Veronika JAKABOVÁ a Karin SABOVÁ (sexta B).
  Žiaci septím a III. A sa v dňoch 29. 04. - 30. 04. 2024 zúčastnili dejepisnej exkurzie do Osvienčimu a Krakova.

  Na svojej ceste navštívili Wadowice, rodné mesto najznámejšieho Poliaka, pápeža sv. Jána Pavla II.
  Potom sa presunuli do bývalého nemeckého koncentračného a vyhladzovacieho tábora Osvienčim - Brezinka (Auschwitz-Birkenau), kde mohli vidieť a počuť o hrôzach spáchaných počas druhej svetovej vojny.
  Druhý deň sa niesol v príjemnej atmosfére spoznávania krásneho kráľovského mesta Krakov, ktoré je výkladnou skriňou Poľska.
  Počasie bolo nádherné a slnečné, nálada vynikajúca.
  Koncom apríla 2024 bolo vyhodnotené krajské kolo Matematickej olympiády kategórií B a kategórie C, ktoré sa konali 09. 04. 2024. V oboch kategóriách sme získali 1. miesto. V kategórii C ho získali Boris KÖRÖŠ a Michal VODIČKA (obaja z kvinty), v kategórii B ho získala Eva KRAJČIOVÁ zo sexty A. Srdečne blahoželáme!
  Pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany ČAPUTOVEJ sa v dňoch 16. 04. 2024 - 18. 04. 2024 v Omšení konalo celoštátne kolo Olympiády ľudských práv.
  Osem samosprávnych krajov reprezentovalo 62 súťažiacich, medzi ktorými bol aj náš študent zo septimy A Samuel TORHÁNY.
  Samuel svojimi vedomosťami, komunikačnými a argumentačnými zručnosťami sa stal jednoznačným víťazom tohto celého podujatia.
  Srdečne blahoželáme a tešíme zo skvelého úspechu!
  17
  APR
  Krajské kolo Fyzikálnej olympiády kategórie E
  Dňa 17. 04. 2024 sa uskutočnilo krajské kolo Fyzikálnej olympiády kategórie E.
  Andrej SEDLÁK sa umiestnil na krásnou 3. mieste. Úspešnou riešiteľkou sa stala a na peknom 7. mieste skončila Nina HUDÁKOVÁ. Obaja žiaci navštevujú triedu kvarta A. Tešíme sa z ich úspechu a srdečne blahoželáme.

  Jedno prvé a dve druhé miesta v krajskom kole.


  Po marcovom krajskom výberovom kole (semifinále) jazykovo umeleckej súťaže Jazykový kvet 16. 04. 2024 naši traja žiaci absolvovali aj jej krajské finále, ktoré sa konalo v Košiciach v hoteli Centrum. Peter ĎURICA (tercia A) a Júlia ŠOGANIČOVÁ (kvarta B) obsadili druhé miesto v recitácii prevzatej tvorby v ruskom jazyku v kategórii 5 - 9. ročník ZŠ. Olívia GAÁLOVÁ zo septimy B so svojou ukážkou „Dinka“ od známej ruskej autorky Michejevoj zvíťazila v kategórii žiakov stredných škôl a bude reprezentovať náš región v celoštátnom kole súťaže v júni 2024 v Nitre.

  Srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu našej školyI
  16
  APR
  Prvé a tri druhé miesta na Veľtrhu podnikateľských talentov
  Našej študentskej firme sa na Veľtrhu podnikateľských talentov, ktorý sa konal 16. 04. 2024 v Bratislave, podarilo získať vynikajúce umiestnenia v týchto kategóriách:

  1. miesto: Výročná správa
  2. miesto: Produkt študentskej firny
  2. miesto: Marketingová prezentácia
  2. miesto: Spoločensky zodpovedná študentská firma

  Srdečne blahoželáme k vynikajúcemu úspechu!

  Facebook

  Sledujte nás na Facebooku

   

  Instagram

  Sledujte nás na Instagrame

  Sponzori