Gymnázium, Alejová 1, Košice

Francúzsko 2021Prvá mobilita projektu Erasmus +


„Energia je budúcnosť sveta„ sa uskutočnila v dňoch 22. – 26. 11. 2021 v mestečku Roanne vo Francúzsku. Učitelia z Turecka, Talianska a Slovenska sa stretli na pôde miestnej strednej odbornej školy. Naše gymnázium na túto cestu vyslalo Mgr. Janu Vargovú, Mgr. Zuzanu Husárovú a Mgr. Evu Vaškovú. Bohužiaľ, slovinskí partneri nemohli prísť kvôli situácii s Covidom.

Prvý deň bol veľmi rušný, pani riaditeľka pani Duloisyová a jej zástupkyňa pani Marchioniová nás všetkých prijali v „prijímacej miestnosti“. Boli rozdané milé darčeky, mali sme typické francúzske raňajky zložené z "croissantov, pains au chocolat a pains aux raisins". Potom nás traja študenti previedli školou. Popoludní každá krajina predstavila svoju školu a miestne obnoviteľné zdroje energie.

Nasledujúci deň po workshope o prácach študentov a prezentáciách krajín sme mali obed v miestnej reštaurácii a potom sme išli do aglomerácie Roannais na prednášku o obnoviteľných zdrojoch energie v regióne Roanne. Navštívili farmu so solárnymi panelmi a strom veterného mlyna.

Tretí deň bol venovaný workshopu s Valériou, učiteľkou zdravia a prevencie. Všetci kolegovia spolupracovali na učebných materiáloch, ktoré sa použijú so študentmi v ďalších LTTA. Učitelia sa veľa dozvedeli o obnoviteľných aj neobnoviteľných zdrojoch energie a sa inšpirovali v oblasti metodológie.

Vo štvrtok sme absolvovali kultúrnu návšteva Lyonu. Lyon je po Paríži druhé najvýznamnejšie mesto. Štvrť Croix-Rousse, známa mnohými schodiskami a skrytými chodbami, známymi ako „traboules“, je úzko spätá s miestnym hodvábnym priemyslom, ktorý sa tu etabloval v devätnástom storočí.
Naša prehliadka zahŕňala hlavné etapy hodvábneho priemyslu prítomného na kopci Croix-Rousse až do Francúzskej revolúcie.
Po tomto športovom turné sme si užili obed v „les apprentis d'Auteil“, škole, ktorá pomáha mladým ľuďom s rodinnými alebo sociálnymi problémami začať odznova a nájsť si prácu.
Nasledovala "nezvyčajnú prehliadku so sprievodcom" baziliky Fourvière, ktorá ponúka nádherné výhľady na mesto, štvrte pod ním a rozmanitú krajinu.

Posledný deň mobility sme venovali hodnoteniu prínosu aktivít a príprave ďalšej mobility.
A keďže má Francúzsko silnú kulinársku tradíciu, rozlúčkový obed sme mali v „l'atelier Locavore“ v reštaurácii, ktorá pripravuje jedlá len s organických a miestnych produktov.

V sobotu sa všetci učitelia vrátili do svojich krajín s cennými skúsenosťami a príjemným pocitom z novovzniknutých priateľstiev. Ak nám to situácia dovolí, znova sa stretneme v marci 2022 v Slovinsku.
Facebook

Sledujte nás na Facebooku

 

Instagram

Sledujte nás na Instagrame

Sponzori