Gymnázium, Alejová 1, Košice

Turecko 2022Ďalšia študentská mobilita – Turecko
7. november - 11. november 2022V dňoch 07. 11. - 11. 11. 2022 sme mali príležitosť navštíviť ďalšiu partnerskú krajinu z projektu Erasmus+. Turecko nás očarilo milými ľuďmi, ktorých sme stretli, jedinečnou a dych vyrážajúcou prírodou a tradičným jedlom, ktoré sme ochutnali.

Pricestovali sme v nedeľu v noci pred hotel, kde boli ubytovaní učitelia a kde nás čakali naše hosťujúce rodiny, ktoré si nás prevzali.

Prvý deň bol plný stretnutí s novými ľuďmi, učenia nových cudzích slov a spoznávania Adany. Ráno sme sa stretli prehliadke školy, potom sme sa zúčastnili rôznych športových aktivít a užili sme si hudobné vystúpenie našich tureckých kolegov. Po programe sme spoznali historické centrum Adany. Navštívili sme historické pamiatky a užili si návštevu mešity. Ochutnali sme kebab typický pre Adanu v slávnej lokálnej reštaurácii. Ako väčšina tradičných tureckých jedál, adanský kebab je z mletého jahňacieho mäsa a korenia, servírovaný s rôznymi šalátmi podľa vlastnej chuti. Po skončení oficiálneho programu nás naši hostia zobrali na prechádzku nočným mestom.

Utorok bol náročný deň, nakoľko sme sa vydali na výlet do Cappadocie. Je to región známy svojou jedinečnou skalnatou prírodou. Keď sme prišli do Cappadocie, počasie bolo trochu chladnejšie ako v Adane, ale pohľad stál za to. Fotografie z Pigeonvalley, Muhroomvalley a všetkých domčekov vtesnaných do skál rýchlo zaplnili naše miesto v telefónoch.

V stredu sme pracovali v škole a vyskúšali si „thinking-hats-techniques“ na zhrnutie všetkých informácií o zelenej energii. Nasledujúci deň sme navštívili metro, ktoré využíva solárne panely na pokrytie určitého množstva požadovanej energie. Večer sme opäť ochutnávali turecké jedlá.

Vo štvrtok sme po náročnej ceste navštívili veternú farmu v Pozanti. Studené počasie a vietor nás neodradili a vystúpili sme až hore k veterným turbínam, pod ktorými sme obdivovali technológiu a zároveň nádherný výhľad. Ďalšou zastávkou bolo historické mesto Tarsus.

Posledný piatkový deň sme sa rozlúčili a poďakovali hosťujúcim rodinám a učiteľom.


Facebook

Sledujte nás na Facebooku

 

Instagram

Sledujte nás na Instagrame

Sponzori