Gymnázium, Alejová 1, Košice

Reprezentácia Slovenska v medzinárodnom kole súťaže Živá klasika"Super finále" na Červenom námestí v Moskve v deň narodenín veľkého ruského spisovateľa A. S. Puškina zavŕšilo vyše mesačný maratón výberových kôl 8. ročníka recitačnej súťaže v ruskom jazyku „Živá klasika“.

Našim dvom žiakom Laure MARKOVIČOVEJ zo sexty B a Ladislavovi ANTOŽIMU z kvarty A sa v silnej konkurencii recitátorov z ruských rodín žijúcich v zahraničí nepodarilo prebojovať až do finále.

No skutočnosť, že práve oni dostali príležitosť reprezentovať Slovensko na tomto významnom podujatí, je pre našu školu veľká česť a obidvaja súťažili so cťou.

Pripomíname, že naša Petra PSOTOVÁ z kvarty A bola v máji 2019 prvou víťazkou tejto súťaže, ktorá sa ruštinu učí ako cudzí jazyk. Žiaci sa na túto súťaž pripravujú pod vedením Mgr. Aleny BAČIŠINOVEJ.

Postupových kôl v Ruskej federácii a v zahraničí sa od januára 2020 zúčastnilo viac ako 2 milióny mladých milovníkov ruskej literatúry. Do medzinárodnej sekcie záverečnej časti súťaže bolo vybraných 220 recitátorov z 80 krajín sveta a do sekcie 82 regiónov Ruskej federácie 254.

Pôvodne malo podujatie prebiehať tri týždne v známom detskom centre ARTEK, ale kvôli pandémii ochorenia Covid -19 sa uskutočnilo v online režime.

Od 1. júna 2020 v živom vysielaní na youtube kanáli, dvakrát za deň o 12:00 hod. a o 17:00 hod. prebiehali výberové kolá, ktoré sledovali tisíce divákov.

Vystúpenia žiakov hodnotili významní predstavitelia z oblasti divadla, filmu a literatúry z Ruskej federácie a zo zahraničia. Boli to desiatky režisérov, hercov, spisovateľov a pedagógov. Predsedom poroty bol národný umelec Ruskej federácie, rektor Divadelného inštitútu B. Šukina, pán Jevgenij KŇAZEV.

Súťaž sa tradične koná pod patronátom Ministerstva školstva a vedy Ruskej federácie a Federálnej agentúry pre tlač a masovú komunikáciu. Všetci účastníci literárneho projektu dostali diplom a certifikát od partnera súťaže „platforma UCHI RU.“

Pozvánka do Arteku na trojtýždňový pobyt od organizátorov súťaže, ako odmena za prvenstvo v národných kolách, stále platí. Kedy tam Laura a Laco pocestujú, bude závisieť od vývoja situácie v Rusku.

Na záver rada známej filmovej a divadelnej herečky Ksenie ALFEROVEJ pre všetkých, ktorí perspektívne uvažujú o zapojení sa do podobných recitačných súťaží:

"Knihy sú úžasný svet. Svoj úryvok precíťte, prežite, robte všetko zo srdca. Človek je zaujímavý tým, aký v skutočnosti je. Nielen v recitačnej súťaži, ale aj v živote. Neexistuje žiadne "správne" a "nesprávne", existuje duša a ak všetko ide zo srdca - potom vám uveria! Buďte sami sebou a prečítajte toho čo najviac".

Článok v ruskej tlači:
https://rg.ru/2020/06/06/konkurs-chtecov-zhivaia-klassika-vybral-pobeditelej.htmlFacebook

Sledujte nás na Facebooku

 

Instagram

Sledujte nás na Instagrame

Sponzori