Gymnázium, Alejová 1, Košice

Víťazstvo v celoštátnom kole interaktívnej súťaže „Spoznaj Rusko XVIII. storočia“.Dňa 02. 04. 2019 sa v priestoroch Bratislavského hradu konalo slávnostné odovzdávanie cien víťazom súťaže POZNAJ RUSKO 18. STOROČIA.

Súťaž bola spojená s exponovaním výstavy „Zlatý vek Peterhofu od Petra I po Katarínu II“ v múzeu Bratislavského hradu, ktorej iniciátorom a hlavným garantom bola Štátna pamiatková rezervácia – múzeum Peterhof a Slovenské národné múzeum za podpory ministerstiev kultúry oboch krajín.

Zúčastnilo sa jej 97 žiakov z rôznych regiónov krajiny z 26 škôl. Na slávnostnom ceremoniáli osobne odovzdali víťazom hodnotné ceny veľvyslanec Ruska na Slovensku Alexey Leonidovič FEDOTOV, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav PANIS, riaditeľ Bratislavského hradu Peter BARTA a predseda slovensko-ruskej spoločnosti Ján ČARNOGURSKÝ.

Veľvyslanec Alexey Leonidovič FEDOTOV vo svojom príhovore poďakoval všetkým účastníkom a organizátorom súťaže a zdôraznil, že otázky súťaže boli veľmi zložité, ale oveľa ťažšie bolo vybrať víťazov a ocenených.

Na 1. mieste s najvyšším počtom bodov sa umiestnila naša žiačka Veronika PÉTER z II. A. 3. miesto obsadil Ladislav ANTOŽI z tercie A.

Víťazi súťaže, ktorí obsadili prvé tri miesta, získali diplomy a vecné ceny od všetkých troch garantov súťaže. Najviac ich však potešil zájazd do Petrohradu a Peterhofu, kde budú môcť osobne navštíviť miesta a pamiatky, o ktorých sa pri príprave na súťaž a počas návštevy výstavy na Bratislavskom hrade v januári tak veľa dozvedeli.

Ďalších sedem finalistov, umiestnených na 4. až 10. mieste, získalo hodnotné vecné ceny od všetkých organizátorov a diplomy. Medzi nich patrí aj ďalší žiak našej školy - Šimon ŠVÁB zo sekundy B.

Srdečne blahoželáme!NÁVŤEVA INTERAKTÍVNEJ VÝSTAVY

Dňa 31. 01. 2019 sa 42 študentov našej školy vybralo do Bratislavy na hrad. Dôvod? Účasť na interaktívnej súťaži „Spoznaj Rusko XVIII. storočia“, ktorá bola vyhlásená pri príležitosti prezentácie unikátnej výstavy „Zlatý vek Peterhofu, od Petra I. po Katarínu II.“, otvorenej na Bratislavskom hrade.

Výstava, ktorá vznikla v spolupráci Štátneho múzea Peterhof a Slovenského národného múzea s podporou ministerstiev kultúry oboch krajín je pre verejnosť sprístupnená od 19. 10. 2018 do 31. 03. 2019. A je nanajvýš symbolické, že v roku 2018 uplynulo 320 rokov od významnej diplomatickej návštevy: v lete roku 1698 navštívil Bratislavu v rámci „Veľkého posolstva“, veľkej cesty do západoeurópskych krajín, vtedy ešte mladý vladár Moskovského štátu Peter Alexejevič, budúci ruský cár Peter I.

Súťaž organizovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku, Štátne múzeum Peterhof a Zastupiteľská agentúra Rossotrudničestvo v Bratislave v spolupráci so Slovensko-ruskou spoločnosťou, Slovenským národným múzeom a kultúrnou inštitúciou Bibiana, medzinárodným domom umenia pre deti.Ladislav ANTOŽI
Ladislav ANTOŽI
Ladislav ANTOŽI
Ladislav ANTOŽI
Veronika PÉTER
Veronika PÉTER
Veronika PÉTER
Veronika PÉTER
Šimon ŠVÁB
Šimon ŠVÁB

Sponzori