Dobrý trolejbus
Snažíme sa nemyslieť len na seba V Dobrom Trolejbuse sme dňa
05. 05. 2019 prezentovali naše
dobrovoľnícke aktivity, do ktorých sa v rámci nášho
Humanitného projektu zapájame už do školského roku
2006/2007. Cestujúcim
Košičanom na trase Námestie Osloboditeľov - Lingov, Dargovských hrdinov sme sa prihovorili takto:
Milí Košičania,dovoľte, aby sme sa vám v krátkosti predstavili. Sme žiakmi Gymnázia na Alejovej 1 v Košiciach. V budove našej alma mater prvýkrát zazvonil školský zvonec v roku 1988. Počas 30-tich rokov existencie sa naša škola postupne rozrastala, ako výchovno-vzdelávacia inštitúcia cieľavedome budovala svoje postavenie medzi ostatnými košickými školami a v neposlednom rade rozvíjala aj bohatú a pestrú mimoškolskú činnosť.
Jej neodmysliteľnou súčasťou je
Humanitný projekt, začiatky ktorého siahajú do školského roku
2006/2007. V priebehu 13 rokov jeho realizácie sa stovky našich bývalých i súčasných žiakov dobrovoľne zapájajú do rôznych dobrovoľníckych aktivít.
Snažíme sa jednoducho nemyslieť len na seba, ale aj na iných a svojím malým pričinením sa pokúšame spríjemniť a uľahčiť život tým, ktorí to veľmi potrebujú. Svojimi skromnými, pravidelnými a dlhodobými aktivitami pomáhame tak trochu meniť svet ľudí, ktorí sú v núdzi.Základom nášho projektu je dobrovoľné zapojenie sa do vopred naplánovaných aktivít na príslušný školský rok. S ich výberom nám pomáhajú triedni učitelia a nad ich samotnou realizáciou a logistikou bdie pozorné oko koordinátora humanitného projektu.
Samozrejme, že nápadov máme veľa. Nikdy sa neuspokojíme s už zabehanými aktivitami. Stále vymýšľame niečo nové, užitočné a prospešné. Každá trieda si vyberie – vzhľadom na vekové osobitosti – jednu aktivitu a v naplánovanom období ju zrealizuje.
Paleta týchto aktivít je skutočne zaujímavá i pestrá a z roka na rok bohatšia. Pred 13-timi rokmi sme začínali s
realizáciou finančných zbierok, ako sú Biela pastelka, Modrý gombík, Deň narcisov, Úsmev ako dar, predaj vianočných pohľadníc v rámci Unicef … No to nás veľmi neuspokojovalo, pretože sme cítili potrebu pomáhať aj iným spôsobom.
Postupne sme zaviedli
tradíciu zbierky hračiek pre deti z detských domovov, zbierky oblečenia a v ostatných dvoch rokoch i trvanlivých potravín pre osamelé matky i rodiny v núdzi či už v rámci zbierky Otvor svoje srdce alebo čerstvej spolupráce s občianskym združením Maják nádeje.
Svoju škálu aktivít sme obohatili aj prípravou
predvianočných programov a skromných vianočných darčekov. Takto sme atmosféru predvianočného obdobia spestrili nielen deťom v detských domovoch, krízových azylových centrách, ale aj dôchodcom prežívajúcim svoju jeseň života v geriatrických oddeleniach či ústavoch.
Potešiť hračkami, zábavnými aktivitami sme sa rozhodli i deti, ktorým osud žiaľ zdravotne neprial a svoje najkrajšie či najšťastnejšie obdobie života musia stráviť na Detskej onkológii FNsP v Košiciach a bojovať so zákernou chorobou.
S cieľom pokúsiť sa naplniť myšlienku
„Daruj krv – zachrániš život“ študenti našej školy pravidelne, teda minimálne dvakrát do roka navštevujú Národnú transfúznu službu Košice. Okrem nich sa do tejto ušľachtilej akcie zapájajú učitelia a aj náš pán riaditeľ, ktorý patrí medzi veľmi skúsených darcov.
V rámci našich dobrovoľníckych aktivít sme nezabudli ani na našich
rómskych spoluobyvateľom. Pripravili sme im rôzne zábavné športové popoludnia či už v našej telocvični alebo v Športovo-zábavnom areáli na Alejovej 2. Navštívili sme aj rómsku osadu a pričinili sa o jej skrášlenie zbieraním odpadkov.
Pozornosť a pomoc si určite zaslúžia aj
opustené zvieratká. Na tie si v rámci jednej dobrovoľníckej aktivity spomenuli starší žiaci a v jedno jesenné popoludnie navštívili Útulok pre opustené zvieratá v Haniske pri Košiciach. Túto akciu spojili s venčením a darovaním krmiva a teplých prikrývok na zimu.
Pri zvieratkách na chvíľu ešte zostaneme. Naši najmladší spolužiaci radi navštevujú ZOO v Kavečanoch. Príjemné spojili s užitočným a rozhodli sa
adoptovať zvieratká, o ktoré sa v istom období starali.
Pred dvoma rokmi sa naši starší spolužiaci zapojili do celoročného
ekoprojektu Tatranskí rytieri, ktorého cieľom bolo viesť študentov k aktívnemu vzťahu k prírode. A potešilo nás, keď vďaka zapojeným spolužiakom bola naša škola pri vyhodnotení projektu vyhlásená za najaktívnejšiu.
Možno ste už, milí Košičania, počuli aj o pomerne mladom dobrovoľníckom programe pod názvom
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu. Sme v ňom zapojení už druhý rok a okrem rôznych náročných aktivít, do ktorých sa naši žiaci prihlásili, v uplynulom dvojročnom období pomohli svojmu okoliu v hodnote 311€ za vykonaných 104 hodín dobrovoľníckej práce.
Ale to ešte stále nie je všetko, čím sa v rámci dobrovoľníckych aktivít môžeme pochváliť. Hádam ste čo to začuli, že v osemročnom štúdiu sa naši žiaci v celoslovenskom, ale aj v medzinárodnom meradle výborne prezentujú v rôznych matematických a robotických súťažiach. A nielen v nich. Tí starší, skúsenejší i zručnejší sa už roky spolupodieľajú pri
realizácii matematických korešpondenčných seminárov, matematických sústredení a letných robotických táborov pre detí a mládež z celého Slovenska.